Banka – finančni tržni igralec igra pomembno vlogo v življenju posameznika. Že v osnovnošolskih letih smo odprli prve bančne račune, predvsem z namenom simboličnega varčevanja. Za nekatere so starši poskrbeli še veliko prej. Odprtje bančnega računa takoj po rojstvu otroka sicer zveni nekoliko nenavadno, ampak se izkaže kot precej smiselno. Vsa finančna sredstva, ki jih otrok prejme se tako hranijo na bančnem računu vse od začetka.
Da se ne bomo že v samem začetku preveč oddaljili od bistva tega članka, dovolite, da vam postrežem s pomembnim datumom. To je 1.1.2008. Takrat so namreč banke in hranilnice vzpostavile informacijski sistem SISBON. Preko tega informacijskega sistema si banke, hranilnice in tudi nekatere pravne osebe izmenjujejo podatke o vseh komitentih – to smo vsi z odprtimi bančnimi računi pri katerikoli banki ali hranilnici na območju Republike Slovenije. Ne bodite presenečeni, ko boste želeli najeti kredit. Banka bo o vas vedela veliko več, kot si trenutno predstavljate. Banka preko SISBON-a pozna celotno vašo finančno zgodovino. Argumentacija v prid dotičnemu informacijskemu sistemu se interpretira preko dejstva, da naj bi tak način izmenjave preprečeval pretirano zadolževanje posameznikov. Naj dodam tudi pojasnilo glede pravnih oseb vključenih v ta »big brother« informacijski sistem. Del sistema lahko postanejo prave osebe, ki izdajajo plačilne kartice (npr. plačilna kartica Mercator Pika). Letno morajo imeti izdanih vsaj 50.000 takih kartic. Če nekoliko pomislite, boste ugotovili, da so del tega sistema tudi Petrolova Magma in tudi drugi izdajatelji plačilnih kartic, kot so Diners in American Express.
Vsaka banka se mora zavedati tudi dejstva, da ima tak informacijski sistem tudi pravno podlago, ki v prvi vrsti določa okvirje preko katerih ni mogoče iti. Na koncu komitentom bank vseeno ostane grenak priokus, predvsem zaradi trenutne globalne krize in delovanja finančnega sistema v Sloveniji.