Dodatno zavarovanje je za mladoletne osebe, dijake in študente, ki so mlajši od 26 let, urejeno prek enega izmed staršev. Mladoletnim osebam ni potrebno dokazovati nobenega statusa, ker imajo samodejno sklenjeno dodatno zavarovanje. Vendar pa se stvari nekoliko spremenijo, ko oseba postane polnoletna. Med 18. in 26. letom je oseba še vedno lahko zavarovana kot družinski član, to je prek enega izmed staršev, vendar pa mora dokazovati, da ima status dijaka ali pa študenta. To naredi tako, da staršu priskrbi potrdilo o vpisu, ki ga izdaja referat srednje šole ali fakultete. Potrdilo o vpisu starš odda delodajalcu ali pa ga izroči neposredno na centru za socialno delo. V tem primeru je dodatno zavarovanje sklenjeno le za čas trajanja statusa študenta ali dijaka. Če je to veljavno pol leta, potem je dodatno zavarovanje sklenjeno le za pol leta.
Čas trajanja zavarovanja je potrebno vzeti skrajno resno, saj osebe, ki ji je potekel status študentaali pa dijaka, nihče ne bo opozoril, da ji je poteklo tudi dodatno zavarovanje. To je zelo pomembno, ker če oseba ne poskrbi, da se dodatno zavarovanje sklene v samoplačniški obliki v enem mesecu po preteku statusa, bo pričela teči čakalna doba. Takoj kot preneha dodatno zavarovanje, morajo nezavarovane osebe vsa doplačila, ki jih ne pokrije obvezno zdravstveno zavarovanje kriti sami. Tisti pa, ki padejo še v čakalno dobo, niso upravičeni do pravic, ki jih zagotavlja dodatno zavarovanje, še tri mesece po tem, ko zanj že redno plačujejo premije.
Zelo pomembno je torej, da imajo dijaki in študenti nadzor nad trajanjem svojega statusa, saj je od tega odvisno tudi dodatno zavarovanje, ki so ga deležni kot družinski člani. Potrebno pa je poudariti še to, da po 26. letu dodatno zavarovanje prek enega izmed staršev ni več možno in morajo zanj posamezniki poskrbeti sami, običajno sklenejo samoplačniško zdravstveno zavarovanje pri eni izmed zdravstvenih zavarovalnic.