Med vse ukrepe, ki bi izboljšali energetsko učinkovitost in zmanjševanje porabe energije zagotovo spada tudi toplotna izolacija ovoja stavbe. Izolacija je tudi eden izmed najbolj učinkovitih ukrepov in eden izmed prvih potrebnih ukrepov pri izvedbi energetske sanacije. Toplotna izolacija je enkratni ukrep, saj ob kakovostni izvedbi ne potrebuje rednih vzdrževalnih del. Objekti, ki imajo izoliran ovoj stavbe namreč zagotavljajo dolgoročno energetsko učinkovitost stavbe. Ravno zato pa je pomembno, kakšno izolacijo vgradimo, kako to storimo in kolikšna je njena debelina. Po izračunih lahko primerno izoliranje stavb zmanjša porabo energije tudi do 36%.
Javne stavbe imajo zaradi posebnih obratovalnih režimov neenakomerno povečane obremenitve, pri katerih pa izolacija s svojimi lastnostmi pride še bolj do izraza. Pri izbiri izolacije so najpomembnejši dejavniki zagotovo toplotna, požarna in zvočna izolativnost. Vgraditi je potrebno zadostne debeline negorljive in tudi zvočno visoko izolativne izolacije. Vsem tem kriterijem pa zadosti kamena volna.
Tudi zakonodaja predvideva zagotavljanje kakovostne sanacije javnih stavb. Zahteve toplotne izolativnosti namreč opredeljuje Pravilnik o učinkoviti rabi energije in tudi njemu pripadajoča Tehnična smernica, ki je bila sprejeta leta 2010. Pravilnik vam podaja minimalne tehnične zahteve za posamezne konstrukcijske sklope in sisteme ter tudi omejuje rabo energije z zagotavljanjem obveznega deleža obnovljivih virov energije. Javne stavbe naj bi bile zgled energijske učinkovitosti, zato so zahteve za te stavbe pri energiji za ogrevanje nekoliko strožje.
Tudi požarna varnost je dejavnik, ki ga lahko bistveno izboljšamo s primerno izbiro izolacijskih plošč. Požarna varnost je namreč v javnih stavbah izjemnega pomena, saj je požar stalno prežeča nevarnost, ki pa lahko prinese katastrofalne posledice tako ljudem kot imetju. Uporaba negorljivih materialov bo pripomogla k večji požarni varnosti in tako tudi dvignila kvaliteto bivanja v javnih stavbah. Veliko javnih stavb je izjemno specifičnih, v velikih primerih težko mobilnih in pa seveda številnih. Ravno zato pa je požar v teh stavbah toliko bolj problematičen in je zato uporaba negorljivih izolacijskih materialov praktično nujna. Kamena volna Knauf Insulation je visoko požarno odporna in je uvrščena v najvišji možni požarni razred.
Tudi zvok je sestavni del našega bivanja in lahko kaj hitro postane moteč. Hrup vpliva na koncentracijo in delovno sposobnost uporabnikov, zato je potrebno omejiti oziroma preprečiti prehajanje zvoka med okolico in notranjostjo stavbe oziroma med prostori. kvalitetno zvočno izolacijo vam zagotavlja vlaknasta struktura mineralnih voln.