Pri obdelovanju lesa uporabljamo najrazličnejše naprave. Moč in kakovost naprav ter strojev za obdelovanje lesa je zlasti odvisna od posamezne vrste. Nekatere vrste so namenjene zgolj za domačo uporabo, spet druge pri svojem delu uporabljajo profesionalci, na primer poklicni mizarji.
Najpomembneje pa je, da imajo tako strokovnjaki kot tisti, ki se z lesom ukvarjajo za hodi, pri roki napravo, ki je dovolj hitra ter učinkovita za njihovo zahtevnost dela.
Naprava za ročno čeljenje
Asociacija na naprave za obdelovanje lesa so zagotovo tudi čelilniki. Takšne naprave so zlasti namenjene za ročno čeljenje ter krojenje letev na dolžine ter ne nazadnje še za izrez napak v lesu.
Na izhodni konzoli naprave so mehanski omejilci dolžin, ki so namenjeni za krojenje pravih dolžin. Te si lahko uporabnik predhodno nastavi na želene distance.
Veliko zanimanje za skobeljne stroje in čelilnike
Čelilniki so naprave, za katere je na trgu kar precej zanimanja. Zanje se zanimajo tako profesionalci oziroma poklicni mizarji kot tisti, ki les obdelujejo doma v prostem času. Poleg čelnikov je veliko zanimanja tudi za skobeljne stroje.
Trg ponuja v povezavi s temi napravami številne vrste in možnosti. Kar se tiče same cene, pa je ta predvsem odvisna od proizvajalca in ne nazadnje še od tega, ali si kupec privošči povsem nov ali rabljeni stroj. Če je slednji še dovolj kakovosten, se nakup takšnega zagotovo bistveno bolj splača. Povsem novi stroji za obdelovanje lesa so lahko kar precej dragi. Seveda imamo v mislih tiste najkakovostnejše vrste, ki se nahajajo tudi v dobro opremljenih mizarskih delavnicah.