Življenjska doba kartuše je najbolj odvisna od ravnanja z njo. Če želite, da bi vam služila čim dlje in bi pri tem svoje delo opravljala na vrhunskem nivoju, potem preberite v nadaljevanju nekaj osnovnih napotkov. Prva stvar, na katero morate biti pozorni, je izklapljanje tiskalnika. Prižgani tiskalniki, ki se nahajajo v stanju pripravljenosti za tisk, kartuše segrevajo. S tem se segreva barva, ki se nahaja v rezervoarju kartuše, to pa s časom zmanjšuje njeno kakovost in pospešuje strjevanje. Zato vedno takrat, ko tiskalnik odrabite, ga izključite.
Naslednja pomembna stvar za življenjsko dobo kartuše je čas, ki poteče od zadnjega tiskanja. Ta ne sme biti predolg, saj se kartuše v mirovanju hitreje sušijo. Zato se priporoča, da se tiskalnik uporabi vsaj nekajkrat tedensko. Problem, ki je s tem povezan, je tudi strjevanje barve na šobi kartuše. To je tisti del, prek katerega se na papir nanaša barva ob tiskanju. S časom se barva, ki ostane na zunanjem delu šobe posuši, kar lahko vpliva na kakovost izpisa. Simptomi so popačene črke, nazobčane linije črt in prazni prostori beline tam, kjer bi morala biti nanesena barva.
Kartuše so torej razmeroma delikatne in če želimo, da delujejo optimalno in da je njihovo delovanje čim daljše, potem moramo ta preprosta navodila upoštevati. Kajti dobro vzdrževane kartuše lahko tudi ponovno polnimo s posebnim setom za obnavljanje. S tem pa si zagotovimo izjemno poceni tisk, kar je zlasti primerno za tiste, ki veliko tiskajo. Prazne kartuše pa včasih za simbolično ceno odkupujejo tudi prodajalci, zato se o tem pozanimajte, preden vašo zavržete.
Najdete jih v http://www.printink.si/