V naši družini veliko pozornost posvečamo aktivnim počitnicam, predvsem radi pozimi zahajamo v našo kočo pri Bohinju. Dejstvo, da se ob kurjenju drv v peči lahko ustvarja navaren plin ogljikov monoksid (CO) mi je bilo poznano, a vendar temu nisem posvečal preveč pozornosti.
Kurišče in dimnik smo vedno skrbno čistili, vseeno pa je dimnik in sistem odvajanja toplega zraka po hiši že precej zastarel. Pri zadnjem bivanju v koči pa smo prvič zaznali povečano vsebnost ogljikovega monoksida v zraku. Takrat je padla odločitev, da po hiši montiramo detektorje z zvočnim signalom.
Detektorji ogljikovega monoksida imajo nameščene senzorje, ki reagirajo že pri minimalno povečanih koncentracijah v določenem časovnem obdobju. Ogljikov monoksid je težji od zraka, zato se v prostoru zadržuje bolj nizko in med prostori prehaja bolj počasi. Zato je pomembno, da smo v hiši namestili po en detektor skoraj v vsaki sobi. Predvsem v spalnice in tudi v kopalnici, kjer uporabljamo plinsko peč.
Namestitev je preprosta. Detektor se na strop ali steno privije z vijaki. Najboljše mesto je nekje pod stropom, da bo alarm ob morebitni aktivaciji najbolj slišen. Menjava baterij pri kakovostnih detektorjih ni potrebna, senzorji pa ustrezno delujejo do 7 let. Po namestitvi se opravi še testiranje in naprava bo zagotovo zaznala ogrožujoč ogljikov monoksid v vaši hiši.