Med najbolj pomembne dele gorske opreme spadajo čevlji za pohodništvo. Če imate na razpolago precej omejeno količino denarja, ki ga boste namenili nakupu pohodniške opreme, potem največji delež nedvomno namenite kakovostni obutvi. V primeru, da imate v mislih pohodništvo po lažjih terenih, potem izbirajte nizko obutev za pohodništvo. Lahke in kratke poti ne zahtevajo dodatne zaščite gležnjev, prav temu pa so namenjeni visoki čevlji za pohodništvo. Nizki so veliko bolj udobni in predvsem lažji. Ko se odpravljate na pot peš imejte vedno v mislih, da izberete obutev, ki je čim lažja, hkrati pa zaradi tega ne povečate tveganja nastanka kakšne poškodbe. Za pohodništvo po krajših poteh so primerne mehkejše podplati. Takšni zagotavljajo močno blazinjenje.
V primeru, da kupujete obuvala, ki jih boste uporabljali za srednje zahteven teren, potem so najbolj primerni tako imenovani treking športni copati. Zanje je značilno, da imajo nekoliko trši podplat, kar pomeni, da bolje ščitijo pred silami, ki nastanejo med obremenitvijo. Pomembno je, da čim bolje stabilizirajo podplat, saj se tako celotno stopalo fiksira v čevelj in ostane negibno.
Bolj kot imajo čevlji za pohodništvo trd podplat, boljše lahko občutimo kakšen teren imamo pod stopali. Zato so z zahtevne poti primerni čevlji za pohodništvo s trdim podplatom. Pri zahtevnih turah se teren zelo pogosto menja. Zato je pomembno, da ves čas občuti, po kakšni vrsti terena hodi, da se lahko pripravi in zaščiti pred morebitnimi nevarnostmi. Za zahtevnejše poti je primerna visoka obutev, ki daje dodatno stabilnost in povečuje varnost stopal. Takšni čevlji morajo biti dovolj topli in seveda tudi vodoodporni, saj so zahtevnejše poti običajno tudi daljše. Čevlje za pohodništvo kupujte pozno popoldan. Takrat je stopalo najbolj podobne oblike tisti, ko ste že nekaj poti prehodili, saj zaradi dnevne utrujenosti nekoliko otečejo. Če boste kupovali čevlje na svežo nogo, boste mogoče kupili prevelike, kar pa lahko sicer rešite tako, da si obujete dva para nogavic.
Več na spletni strani.