Bolečina v križu ima lahko kar precej vzrokov, zato je zelo pomembno, da če bolečina ne izzveni v nekaj dneh, obiščemo zdravnika. Eden izmed najbolj pogostih vzrokov je tako imenovan nateg križa. Razlog za to je poškodba mehkih tkiv, ki se nahajajo ob hrbtenici. Gre za tako imenovani mehanično povzročeni krč mišic, ki se nahajajo ob hrbtu. Ti lahko nastanejo zaradi številnih vzrokov. Med najbolj pogoste sodi dvigovanje težkih bremen. Veliko nas ima neljube izkušnje s tem, da se pojavi bolečina v križu, kadar nepravilno vzdignemo težko breme. Namesto da bi breme vzdignili z nogami, ga vzdignemo s hrbtom in s tem staknemo poškodbo omenjenih mišic, ki se nahajajo ob hrbtu. Takšna bolečina v križu je lahko silovita že v trenutku, ko pride do poškodbe, lahko pa se stopnjuje s časom, ko se veča vnetje tkiva. Lahko pa je tudi posledica slabe ali nepravilne telesne drže.
Drugi zelo pogost vzrok je zdrs medvretenčne ploščice. Ta lahko nastane kot posledica staranja ali pa kot posledica poškodbe. Bolečina v križu, ki nastane v tem oziru, je izjemno močna. Pojavi se lahko že pri majhnem gibu v križnem predelu hrbta, lahko pa se pojavi tudi pri kakšnem sunkovitem gibu med dvigovanjem kakšnega bremena ali med ukvarjanjem s športom.
Naslednji zelo pogost vzrok za to, da se pojavi bolečina v križu so tako imenovane degenerativne spremembe križa. To se pojavlja bolj pogosto pri starejših osebah. Dejavnik, ki privede do tega so poškodbe, ki jih je oseba doživela v preteklosti. Z leti so se te poškodbe nabrale in v starejših letih pridejo dodatne posledice na dan. Običajna za njih je bolečina v križu, ki je sploh pogosta pri degeneracijah, ki pričnejo pritiskati na živec. K vsemu temu pa je potrebno dodati, da je bolečina v križu možna tudi zaradi psihične preobremenitve. Pogosto se pojavlja pri osebah s psihičnimi težavami.